Zmiany na eu07.pl

Propozycje i uwagi dotyczące działania forum
Regulamin forum
Wymagam rozsądku, nie toleruję wulgaryzmów i braku poszanowania użytkowników forum i netykiety.
Awatar użytkownika
Krzysiek626
Administrator

Zmiany na eu07.pl

Postautor: Krzysiek626 » 09 lip 2016, 16:15

No cóż, mija ponad rok od upublicznienia źródeł symulartora i wielu z nas nadal nie jest zadowolonych. Obrót spraw, nie poszedł w spodziewanym kierunku oczekiwanym przez zwolenników publicznych źródeł. Wielokrotnie zapewniałem, że dla mnie nie był to żaden priorytet. Największą bolączką było dość jednostronne zawładnięcie pracami nad exe przez @Ra i bardzo zachowawcza, wręcz bojaźliwa postawa wobec propozycji jakichkolwiek zmian w systemie zmian i zarządzania projektem. Po tych kilkunastu miesiącach mogę napisać, że upublicznienie źródeł jest dobrym posunięciem, nawet jeśli zwolennicy nie dostali oczekiwanych efektów. Jeszcze raz zaznaczam, że nigdy nie miałem mocy sprawczej w tej materii, a rozpoczęty wątek o zmianach znalazł tylu zwolenników o których nie mogłem marzyć. Podkreślę, że @Ra zawsze był i nadal jest zdolnym programistą, wprowadził szereg dobrych zmian w kodzie, czym przyczynił się do znaczącego rozwoju symulatora. Jednak... musiało czegoś zabraknąć. Ten brak, to przede wszystkim słaba współpraca z ogółem forum, często kompletny brak zrozumienia dla pomysłów innych forumowiczów. Pojedyncze przypadki lekceważenia, czy ośmieszania poszczególnych pomysłów, które nie były bezimienne. Moim zdaniem (choć mogę się mylić, a i urazić nikogo nie mam zamiaru), @Ra znalazł swoje miejsce we własnym projekcie, a także próbuje udzielać się w nowym td2. Bolączką od zawsze było składanie paczek całościowych. Brałem w tym udział od paczki Mariusz-Defiler. Za każdym razem przychodziło to z trudem, czemu dziwić się nie można. Obiektywne przyczyny, jak ograniczony czas developerów, dobrowolność udziału w projekcie i zwykłe różnice zdań, powodowały od zawsze jakieś problemy. Do tego utrudnieniem było wielokrotne zmienianie przed wydaniem paczek exe, co w efekcie zwykle powodowało nerwówki i konieczność publikacji po kilku tygodniach następnych pachy. Z czasem, te obiektywne powody zaczęły się przeradzać i ewoluowały w kierunku spin, zazdrości, niechęci przeradzając się niestety atmosferę, która wielu zraziła. Część osób zwyczajnie z forum odeszła. Nie wymienię tych, co uważam za winnych, ani tych, co odeszli w cień. Nie chcę z nikim polemizować, ani udowadniać na siłę swoich racji. Z doświadczenia wiem, że zrozumienie moich intencji nie zależy od tego co napiszę, lecz od zrozumienia i otwartości rozmówcy. Dziś pisząc te słowa, mam pewien dystans do wydarzeń z przed już kilkunastu lat. Wiem, że maszyna nie będzie nigdy doskonała, że nie będzie SPT. Wiem, że mam także dość podejmowania prób nakłaniania kogokolwiek do czegokolwiek. Każdy z chłopaków działających w projekcie, budujących modele, tworzących tekstury, dźwięki i inne dodatki, zasługuje na szacunek i uznanie. Za to, że poświęca swój czas nie tylko aby zrobić coś dla siebie, ale także dlatego, aby udostępnić to oczekiwaczom. Oczekiwacze nie są złem, proszę o tym pamiętać. To jest grono, z których często wzięli się twórcy, trzeba pamiętać o tym i nie wkurzać się się bo "oni nic nie robią" Dziś, także trzeba wspomnieć o bezkrólewiu, które panowało nam miłościwie po wycofaniu się @Rewizora i @Atapiego. Wielu adminów już dawniej zaprzestało aktywnego udziału w kształtowaniu forum. Uważam to za bardzo złe rozwiązanie, ale czy można kogoś krytykować, mieć mu za złe, że zwyczajnie nie ma na to czasu, bądź nawet jest tym znudzony? Otóż nie można, bolałem nad tym bezkrólewiem, więc z wielką radością przyjmuję fakt dodania dwóch administratorów często bywających na forum. Dodatkowy plus, to wysoka znajomość projektu, ich osobista działalność w symkowej materii i być może wizja (jeśli taką mają), którą będą umieli wprowadzić w życie. Życzę im, aby potrafili się dogadywać ze wszystkimi, nie tylko z developerami i moderatorami, ale także ze zwykłymi userami. Pomijam celowo beta testerów, dla mnie ich formuła jest wyczerpana od dawna. Odkąd testy są publiczne, wręcz bezcelowa. Nie mogę pominąć także tego, że wybór nowych członków powoduje wiele pytań, zdziwienie i także niezadowolenie. Napiszę jedno: ocenimy to za rok, może dwa. Dziś ja się cieszę, że forum zyskało nowe tchnienie.
Zakończę ten post wątkiem osobistym. Z powodu kłopotów zdrowotnych, dość kiepskiego wzroku i przede wszystkim braku możliwości współpracy, braku zrozumienia wśród niektórych użytkowników eu.07 wycofuję się z działalności forum MaSzyny. Moje pomysły organizacyjne, także te, dotyczące paczek nie znajdowały uznania. Od dawna, czy to ze względu na wiek, czy swój charakter kontrowersyjny, stwarzałem większe lub mniejsze problemy, co dano mi odczuć. Stawiam temu kres, pozostanę wiernym obserwatorem, pozwalając sobie na komentarze na moim forum. Być może będzie jakiś blog na ten temat, zobaczymy. Z pozdrowieniami dla całej rzeszy eu.07.

Awatar użytkownika
Krzysiek626
Administrator

Re: Zmiany na eu07.pl

Postautor: Krzysiek626 » 03 lip 2017, 10:58

Jak ja się niewyobrażalnie cieszę, jaką ja mam radość. Nikt już mi jej nie odbierze, nie odbierze tej radości i satysfakcji z osiągniętego celu. Rok temu napisałem:
Napiszę jedno: ocenimy to za rok, może dwa. Dziś ja się cieszę, że forum zyskało nowe tchnienie.

Ocena po roku może być tylko pozytywna i żadna inna jest nieuprawniona. Był taki czas kiedy @Ra na swojej Wiki napisał: "teraz przy exe majstrują mądrzejsi". Trzeba jasno napisać, że nie jestem uprawniony, kto jest mądrzejszy a kto głupszy. Dziś wiem jednak, że @Ra nie miał dla nas już nic do zaoferowania z tych rzeczy, które wielu z nas oczekiwało. Nie miał woli współpracy, stanął uparcie na straży swoich pryncypiów i nieznanych nam celów. Nie chciał, lub nie potrafił nawiązać współpracy. Zdecydował o nie logowaniu się na forum i zaprzestaniu współpracy w budowaniu exe, co w sumie dziś można uznać za krok dobry dla obu stron. Tu się pomyliłem:
Z powodu kłopotów zdrowotnych, dość kiepskiego wzroku i przede wszystkim braku możliwości współpracy, braku zrozumienia wśród niektórych użytkowników eu.07 wycofuję się z działalności forum MaSzyny. Moje pomysły organizacyjne, także te, dotyczące paczek nie znajdowały uznania. Od dawna, czy to ze względu na wiek, czy swój charakter kontrowersyjny, stwarzałem większe lub mniejsze problemy, co dano mi odczuć.
Pomyliłem się za sprawą kilku wspaniałych osób, które nadały sens dalszej współpracy także w budowaniu exe. Dziękuję tym wszystkim, którzy wsparli moje działania w walce o zmianę podejścia do budowania pliku wykonywalnego symulatora. Mam nadzieję, że dzisiejsze osiągnięcia są wyraźnym sygnałem, że nie należy trzymać się jednej teorii i warto słuchać innych co mają do powiedzenia.
@Ra, szkoda, że nie chciałeś inaczej podejść do budowy exe i pozostać nadal przy projekcie. Dziś sądzę, że podawane przez Ciebie powody były wymówką. Nie będę drążyć tematu, ale jak to mówią, jeśli nie wiadomo o co chodzi... Tym którzy przewidywali krach w budowie exe, dedykuję światła i cienie, wzrost wydajności i wzrost prędkości wczytywania na osłodę. Tym którzy marzą o odwzorowaniu jazdy pociągiem w 100%, można życzyć zatrudnienia jako mechanik na lokomotywie, bo symulatora takiego nie będzie.

Wróć do „Serwis”